Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.chmnu.edu.ua/jspui/handle/123456789/911
Назва: Тухольська республіка І. Я. Франка : історичний аспект
Автори: Котляр, Ю. В.
Ключові слова: Іван Франко
«Захар Беркут»
республіка
історична повість
легенди
Галицько-Волинський літопис
Дата публікації: 2017
Видавництво: ЧНУ ім. Петра Могили
Серія/номер: Історія;
Короткий огляд (реферат): В статті розкриваються історичні аспекти зображення Тухольської республіки в повісті І. Я. Франка «Захар Беркут». І. Франко змалював майже ідеальний республіканський устрій Тухольської республіки, яка по-справжньому турбується про кожного із своїх громадян, вирішує всі питання за справедливими «наказами» пращурів. Описав він діяльність «республіки» в історичних реаліях ХІІІ ст., коли точилася боротьба населення Давньоруської держави з монголотатарськими завойовниками. Адже у 40-х рр. ХІІІ ст. монголо-татарські орди, очолювані внуком Чингісхана Батиєм, захопивши Київ, прямували через Карпати в Угорщину. Відомо, що під час походу 1241 р. монголо-татарська орда проходила через місцевості, описані в повісті, але в літописах немає жодної згадки про загибель татарських загонів, проте вони залишилися в народних переказах і легендах, які використав І. Франко. З Галицько-Волинського літопису автор взяв скупі відомості про вторгнення монголо-татарських полчищ у Русь, їхній перехід через Карпати. Там, де бракувало історичних даних, письменник вдавався до легендарного матеріалу, поєднавши його з життєвими реаліями далекого минулого. В історичній повісті «Захар Беркут» змальовано протистояння між прадавнім вічевим (республіканським, демократичним) та князівсько-боярським устоями на тлі запеклої боротьби з монголо-татарським нашестям. І. Франка передусім цікавила не достовірність опису історичних фактів, а дидактично-поетичне піднесення ідеалу громадської, духовної і природної цільності особи і народу як важливої діяльної сили суспільного розвитку.
Опис: Котляр Ю. В. Тухольська республіка І. Я. Франка : історичний аспект / Ю. В. Котляр // Наукові праці : наук. журн. – Миколаїв, 2017. – Т. 292. Вип. 280. – С. 14–18. : Бібліогр. 13 назв. – (Історія).
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.chmnu.edu.ua/jspui/handle/123456789/911
ISSN: 2311-1674
Розташовується у зібраннях:Котляр Юрій Вадимович

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
Т. 292. Вип. 280, 2017.pdf3.91 MBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.